گزارش روزانه بازار 1398/06/12

گزارش روزانه بازارخلاصه بازار در یک نگاه


 
چکیده آخرین اخبار سیاسی ، اقتصادی ، بورسی
بازار سهام تهران امروز سه‌شنبه ۱۲ شهریور ماه پس از شروع کم رمق در ابتدای بازار در ادامه شاهد کاهش حجم فروش و برچیده شدن اغلب صف­های فروشی بود که روز گذشته بازار را قرمز پوش کرده بود. نهایتا در لحظات پایانی بازار معاملات، با توجه به افزایش تقاضا در نمادهای مختلف بخصوص در گروه فلزات اساسی کار خود را به پایان رساند.
شاخص کل در جریان معاملات امروز با افزایش 2510 واحد به سطح  285,573 واحد رسید.
شاخص کل هم وزن با اثرگذاری یکسان نمادها، رشد کمتری را نسبت به شاخص موزون داشت، این موضوع میتواند بیانگر میل بیشتر معامله گران به سمت سهم­های بزرگ و شاخص ساز بازار باشد. این شاخص با افزایش 453 واحدی به سطح 77,451 واحد رسید.
شاید این روزها بتوان معنای دقیق سهامداری با استراتژی میان مدت را بهتر درک کرد چرا که این نوسانات منفی ذات بازار سرمایه است. همانطور که به اجرای گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران نزدیک میشویم از سویی دیگر شاهد رایزنی­های سیاسی معاون وزیر خارجه کشورمان در فرانسه بابت خط اعتباری 15 میلیارد دلاری هستیم که نتیجه مذاکرات به زمان اجرای گام سوم نخواهد و همانطور که در اخبار نقل شده گام سوم توسط ایران اجرا خواهد شد. بر اساس گزارش نیویورک تایمز هسته اصلی این بسته اعتبار نامه 15 میلیار دلاری است که به ایران اجازه دسترسی به پول نقد را می­دهد. این در حالی است که بخشی از پول ایران بابت فروش نفت در بانک­های مختلفی در دنیا بلوکه شده است. این گزارش می­افزاید: این مبلغ تقریبا نیمی از درآمدی است که ایران به طور نرمال انتظار دارد از صادرات نفت در یک سال به دست بیاورد.
در بازار امروز نمادهای «فولاد، فارس و رمپنا» بیشترین تاثیر مثبت را برشاخص بر جای گذاشتند.
همچنین گروه­های فلزات اساسی با 1,733 میلیارد ریال، شیمیایی با 1,319 میلیارد ریال و خودرو و ساخت قطعات با 1,099 میلیارد ریال برترین­های صنعت از نظر ارزش معاملات بودند.
همچنین روند معاملات به گونه‌ای بود که، نمادهای بانک تجارت، فولاد مبارکه، سایپا و پالایش نفت اصفهان به عنوان پربیننده‌ترین نمادهای بورسی معرفی شدند.
در ادامه بیشترین افزایش قیمت هم به نمادهای معاملاتی «غدشت»، «غنوش»، «کرام» تعلق گرفت و آن‌ها سود بیشتری را برای سهام‌داران خود کسب کنند؛ در مقابل نیز نمادهای «غبهنوش»، «قصفها» و «قثابت » با کاهش قیمت چشمگیر ضرر بیشتری را به مشتریان خود تحمیل کردند.
شاخص صنعت فلزات اساسی با کاهش 1٫73 درصدی به 188,180 واحد رسید و روز معاملاتی خوبی را پشت سر گذاشت. «فولاد» با 177 میلیون سهم پر حجم ترین نماد این گروه بود و با 5 درصد افزایش به قیمت 4٫430 ریال رسید، در اخبار امروز خبر افزایش سرمایه فولاد از محل سود انباشته منتشر و این نماد به تنهایی باعث رشد 560 واحدی شاخص کل شد. «فملی» با 1٫73 درصد افزایش به قیمت 4٫640 رسید. سعد محمدی مدیر عامل فملی گفت: احتمالا تا پایان شهریور ماه، در مرز 10 هزار میلیارد تومان فروش داشته باشیم که معادل کل فروش در سال 97 است. خوشبختانه در پنج ماه ابتدایی سال ابتدایی امسال 110 هزار تن تولید کاتد داشته باشیم که شرایط خوبی را دنبال کردیم و بهترین رکوردی است که در تاریخ شرکت ملی صنایع مس اتفاق افتاده است. «ذوب» با کاهش 0٫34 درصدی به قیمت 1٫756 رسید.
«فروس، فرآور، فلوله، فمراد» از دیگر نمادهای گروه بودند که در سقف معاملاتی 5% داد و ستد شدند. در این گروه «فخاس و فنوال» با  3٫39 درصد کاهش قیمت منفی ترین نمادهای این گروه بودند.
شاخص صنعت شیمیایی با افزایش 1٫04 درصدی به ۱7406 واحد رسید. «شیراز» با 18 میلیون سهم معامله، پر حجم ترین نماد گروه بود، در سقف معاملاتی 5% داد و ستد شد و به قیمت پایانی ریال 10,155 رسید. «شلعاب، شگل، شکلر، شدوص» از دیگر نمادهای گروه بودند که در سقف معاملاتی 5% داد و ستد شدند. «شپارس» امروز ۴,86 درصد منفی شد و به قیمت 9,271 ریال به پایان رسید. «نوری» امروز در سطح مثبت 0٫75داد و ستد شد و به قیمت 33,242 ریال رسید. پتروشیمی نوری روز 5 شنبه به مدار تولید بازمیگردد. از 10 روز قبل به دلیل شرایط اضطراری ایجاد شده این پتروشیمی به اورهال رفت.
شاخص گروه فرآوردهای نفتی با 4,296 واحد رشد به ۱,۲12,5۵3 رسید. در این گروه شرکت «شبریز» با 0٫22درصد منفی پایان یافت و به قیمت ۳۰,280ریال کاهش یافت. همچنین سهم «شنفت» با 4 درصد کاهش با قیمت ۱4,900 پایان یافت.
طی معاملات امروز شاخص صنعت خودرو با افزایش 0٫02 درصدی به سطح 493,36 واحد رسید.
«خساپا» با 135 میلیون سهم معامله، پر حجم ترین نماد گروه بود و با کمتر از یک درصد کاهش با قیمت ۱,697 پایان یافت.
«خودرو» در سطح مثبت یک درصد داد و ستد شد و  به قیمت  5,989 ریال صعود کرد، در این گروه نمادهای «خپویش، ختراک، خموتور، خفنر و خوساز» در سقف معاملاتی 5% و نماد «ختور»  در کف معاملاتی 5%   داد و ستد شدند.  
در گروه بانک اکثر نمادها در محدوده مثبت داد و ستد شدند.
«دی» امروز 2,56 درصد مثبت شد و به قیمت 4,200 ریال به پایان رسید. «وتجارت»  با 445 میلیون سهم معامله، پر حجم ترین نماد گروه بود 2,64 درصد مثبت شد و به قیمت ۴28 ریال رسید. «وبصادر» در محدوده 4٫52  درصد مثبت به قیمت ۴39 ریال رسید.
قیمت ها امروز در بازار نوسان زیادی را تجربه کردند و دلار در بازار تهران با رشد قیمت به ۱۱,40۰ (یازده هزار و چهارصد) تومان رسید.
امروز در بازار سکه قیمت بالا رفت و به قیمت به ۴,۱30,۰۰۰ (چهار میلیون و یکصد و سی هزار) تومان رسید.

مجامع پیش رو